• Email: denkotomasyon@yandex.com
  • 0216 415 35 03
"Kalitenin Ekonomiyle Kesiştiği Nokta"

Trafo Kullanımının Nedenleri

Yaşam alanlarımızı aydınlatmaktan tutun elektronik cihazların çalışmasına kadar, modern dünyanın konut veya ticari kuruluşlara sürekli ve güvenli bir elektrik akışına ihtiyacı vardır. Güç transformatörleri, dağıtım transformatörleri ile birlikte, elektriğin herhangi bir yere iletilmesini sağlar. Güç transformatörleri, dağıtım transformatörleri aracılığıyla bireysel konut veya ticari ünitelere dağıtılabilen düşük voltaj seviyelerine kadar transformatör tarafından düşürülen çok yüksek voltajlarda elektrik alır. Kullanımlarına bağlı olarak, modern cihazların güç transformatörleri tarafından sağlanan farklı voltaj gereksinimleri vardır. Ek olarak, güç transformatörleri elektrikli cihazı ana güç kaynağından izole eder, böylece onları herhangi bir hasar veya riskten korur.

 Transformatör, bir elektrik devresindeki voltaj ve akımları yükseltmek veya düşürmek için kullanılan bir cihazdır. Modern elektrik dağıtım sistemlerinde transformatörler, iletim sırasında hat kayıplarını azaltmak için voltaj seviyelerini yükseltmek için kullanılır. Transformatörün ana işlevi voltajları yükseltmek veya düşürmektir. Güç üreten istasyonlarda, daha fazla iletimde daha az kayıp olduğu için üretilen voltajı arttırmak için transformatörler kullanılır. Dağıtımda voltaj seviyesini düşürmek için trafoya ihtiyacımız var.

Transformatörün kullanım alanları ve uygulamaları:

İletim ve dağıtımdan önce üretim tarafındaki voltaj seviyesini arttırır. Dağıtım tarafında, elektriğin ticari veya evsel kullanımı için, transformatör voltaj seviyesini düşürür (azaltır), örneğin 11kV ila 220 V tek faz ve 440 V üç faz oluşturur.

Akım Trafosu ve Potansiyel Trafosu aynı zamanda güç sistemi ve endüstride de kullanılır. Ayrıca empedans uyumu için kullanılır. bunlar transformatörün basit kullanımları ve uygulamadır.